Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zdrowie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zdrowie. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 8 marca 2015

Tydzień śniadań.

Myślę, że każdy kto szukał już jakiś informacji na temat zdrowego odżywiania natchnął się na zdanie, które mówi o konieczności jedzenia śniadania. Wiele osób może to zadziwić, bo nie brakuje zwolenników omijania tego posiłku z myślą, żeby schudnąć. Nic bardziej mylnego. Bardzo często tniemy kalorie po całości rezygnując ze śniadania. A to właśnie ono dostarcza nam energii na cały dzień.

Kiedy byłam młodsza też nie przepadałam za tym posiłkiem i sama go nie jadłam. Do czasu. Chyba w 4 albo 5 klasie podstawówki jeden dzień szkolny zaczynał mi się dwoma lekcjami wf-u. Mądra Kasia oczywiście nie zjadła śniadania i wybrała się do szkoły. Po dwóch godzinach ćwiczeń( nie oszukujmy się, o niezbyt dużej intensywności, jak to w szkole bywa) zrobiło mi się słabo i nie dobrze. Niby nic takiego, ale dało mi to ogromną nauczkę i od tego czasu nie omijam w ogóle śniadań. 


  • Omijając śniadanie zwiększamy prawdopodobieństwo, że w ciągu dnia, między posiłkami będziemy sięgać po różnego rodzaju przekąski, a to nie jest wskazane jeśli chcemy utrzymać nasze ciało w formie. 
  • Dobrze wiemy też, że regularne posiłki to klucz do sukcesu, a co za tym idzie nie możemy omijać śniadania. 
  • Odpowiednia dawka energii z rana wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, koncentracje, siłę. Osoby zdrowe powinny cieszyć się życiem i tryskać energią co dla mnie łączy się z jedzeniem śniadań.

Moje propozycje:
 
1
Kanapki z chleba pełnoziarnistego z serkiem śródziemnomorskim, szynką, sałatą i pomidorkiem. Kawa z mlekiem.

2
Płatki jaglane na mleku z masłem orzechowym i połówka banana. Kawa z mlekiem.

3
Bułka grahamka z pastą z awokado, jajka i twarożku z pomidorem. Kawa z mlekiem.

4
Płatki ryżowe na mleku z miodem, połówka banana i granatem. Kawa z mlekiem.

5
Owsianka z bananem i truskawkami, płatki migdałowe. Kawa z mlekiem.

6
Panini z grahamki z plasterkiem sera żółtego, szynką, pomidorem, szpinakiem i ketchupem. Zielona herbata.



7
Dwie kanapki z szynką, sałatą i świeżymi warzywami, jajko na miękko. Zielona herbata.


Niestety nie miałam ciemnego pieczywa, ale oczywiście taka opcja jest duuużo lepsza!

Niestety ciężko rano, w biegu zrobić ładne, apetyczne zdjęcie. Przez większość tygodnia wstaję o 5 40 i niestety o tej godzinie jest jeszcze dosyć mało światła. Mam nadzieję, ze chociaż trochę was zainspirowałam:)

Teraz nie wyobrażam sobie dnia żeby wyjść z domu bez śniadania. Jest to pierwsza rzecz, którą robię od razu po wstaniu. Mój ulubiony posiłek w ciągu dnia. Jest tak wiele możliwości na zdrowe i pyszne śniadanie i chyba nigdy mi się to nie znudzi ;)

A wy jecie śniadania? 
Trzymajcie się ciepło!

środa, 17 grudnia 2014

Mandarynki- czyli ciąg dalszy cytrusowej listy!

Dziś kolejny post na temat jednego z najpopularniejszych owoców cytrusowych.
Na tapetę bierzemy mandarynki! Jest ktoś kto ich nie lubi?! Chyba nie wiele jest takich osób:)
Słodziutkie, malutkie, w sam raz na szybką przekąskę i przede wszystkim bardzo zdrowe!
Ja w szczególności uwielbiam je za zapach. Kojarzy mi się ze świętami i ciepłą domową atmosferą. Kiedy tylko po raz pierwszy poczuję zapach obieranej mandarynki, od razu nasuwa się myśl: "oho, idą święta!".

Mandarynki 

  •  Uważane za młodsze siostry pomarańczy, pochodzą prawdopodobnie z południowej Azji.
  • W zależności od odmiany rosną albo na bardzo ciernistych krzewach lub drzewach osiągających nawet do 8 metrów wysokości.
  • Najpopularniejszą i najsłodszą odmianą mandarynki jest klementynka.
  • Mandarynka jest owocem bogatym w witaminę A, która w trakcie wzrostu młodego organizmu zadba o mocne kości, pozytywnie wpływa na stan naszej skóry, a także chroni przed chorobami oczu.
  • Zawierają witaminę C, dzięki czemu wzmacniają naszą odporność i hamują rozwój wolnych rodników.
  • Mandarynka jest jedynym owocem cytrusowym, który zawiera flawonoid zwany nobilytyną. Osoby walczące z nadwagą powinny się więc z nimi zaprzyjaźnić, ponieważ nobilytyna zapobiega odkładaniu się tłuszczu w wątrobie i przyspiesza jego spalanie. Trzeba jednak pamiętać, że ten cenny składnik znajduje się głównie w białej skórce mandarynek!
  • Pomagają przy problemach z zaparciami.
  •  Hamują pracę genów odpowiedzialnych za wytwarzanie tłuszczu
  • Dzięki zawartości kwasu cytrynowego i jabłkowego pomagają oczyścić organizm z toksyn, a także zgubić zbędne kilogramy.
  • Nobiletyna zawarta w tych owocach zapobiega również cukrzycy typu II, oraz licznym schorzeniom układu krwionośnego.
  • Ich skórka zawiera również substancje antynowotworowe.
  • Są źródłem wielu cennych minerałów, potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania
  • Na 100g przypada 52 kcl, a ich indeks glikemiczny wynosi 30
Jak widać tak niewielki owoc może przynieś nam ogrom korzyści. Sięgajmy po nie jak najczęściej i w pełni wykorzystujmy sezon na smaczne mandarynki. 

Trzymajcie się ciepło! 

 

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Moc cytrusów- pomarańcza!

Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami i myślę, że większości osób ten czas kojarzy się właśnie z owocami cytrusowymi. Wszyscy wiemy, że zimą te owoce smakują najlepiej.
Chciała bym przybliżyć wam trochę ich wartości odżywcze i tym samym uświadomić dlaczego warto po nie sięgać. 

Dlatego dzisiaj rozpoczynam krótki cykl postów na temat owoców cytrusowych. Nie ma ich tak dużo dlatego sądzę, że pójdzie bardzo szybko. Dzisiaj kilka słów na temat przepysznych pomarańczy.

 Pomarańcze 

  •   Pomarańcze pochodzą z Chin i południowej Azji. Ich drzewka rosną w lasach tropikalnych i dają nawet 1000 owoców rocznie. Obecnie największymi producentami tych owoców jest Brazylia, Stany Zjednoczone i Chiny.
  • O dojrzałości pomarańczy nie świadczy kolor skórki, a zawartość cukru i kwasów organicznych.
  • Są bogatym źródłem witaminy C, która jest cenionym antyoksydantem. Jedna pomarańcza zapewnia dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę.
  • Wysoka zawartość wody, która wypłukuje toksyny z organizmu.
  • Zawierają sporo beta-karotenu, który odpowiada za pomarańczowy kolor owocu.
  • Dostarczają sporo witamin z grupy B, które dobrze wpływają na naszą skórą oraz nerwy, a także cennego potasu, który warunkuje prawidłowe ciśnienie krwi. 
  • Warto jeść pomarańcze razem z białą skórką, która zawiera dużo błonnika i flawonoidów, które wzmacniają działanie dostarczanej witaminy C.
  • Olejki eteryczne zawarte w skórce pomarańczy działają uspokajająco i antydepresyjnie.
  • Olejek pomarańczowy ma także właściwości bakteriobójcze, dlatego idealnie sprawdzi się przy walce z trądzikiem. 
  • 100g pomarańczy to 47 kcl, a ich indeks glikemiczny wynosi 42. 


Myślę, że warto w ciągu dnia sięgnąć po pomarańcze, która idealnie sprawdzi się jako przekąska, czy składnik nie jednego dania. Spokojnie możemy użyć jej do śniadania, potraw mięsnych czy sałatek nie tylko owocowych. Ze względu na  wysoką w nich zawartość witaminy C jest doskonałym owocem na tą porę roku, kiedy w powietrzu krąży wiele wirusów.
Ich zapach jest faktycznie cudowny, relaksujący i do tego świetnie wpasowuje się zbliżające święta.

Chwytajcie za pomarańcze i smacznego :)

Trzymajcie się ciepło!